Morakniv Amberg Compact Deep Forests (S) 14699
Code: 14699Related products
Product detailed description
Amberg Compact (S) is a sleek and versatile outdoor knife in a compact format for all types of adventures. It’s lightweight, easy to use, and designed to provide excellent control for carving, fire preparation, and other precision tasks in the field.
Compact size, full functionality Amberg - Compact is built on the same solid construction as the other Amberg models but in a shorter format with a 3-inch blade. It’s light, well-balanced, and strong enough for everyday outdoor use – perfect as a more portable knife for day trips, camping, and hunting.
Small but capable – for outdoor life and everyday use - Developed to be carried on the belt and used in the field for hiking, fishing, hunting, and camping. The short blade provides high precision for carving, fire preparation, and other detailed work, while the ground spine is compatible with a ferro rod. A light yet capable companion for all kinds of outdoor adventures.
Secure grip and smooth handling - Amberg features a thoughtfully designed handle with a flatter shape that fits more users and various grips. It narrows towards the front, with ridges along the spine for better control during precision work. The fine friction pattern has been laboratory tested to ensure a secure grip even when wet, cold, or greasy. The symmetrical sheath can be used by both right- and left-handed users.
Swedish stainless steel with Scandi grind and profile-ground edge - The 77 mm blade is 2 mm thick and made of Swedish stainless steel (12C27) with a hardness of 56.5 HRC. The combination of the steel and the Scandi and profile grinds provides high precision for controlled cuts and makes the knife easy to sharpen and maintain in the field. The ground spine is compatible with a ferro rod.
Made in Mora, Sweden - Amberg Compact is made in Mora with 135 years of Swedish knife-making expertise. A compact and versatile outdoor knife that’s always ready when adventure calls.
Additional parameters
| Category: | FIXES BLADE KNIVES |
|---|---|
| EAN: | 7391846031567 |
| Total Length: | 19,6 cm |
| Blade Length: | 7,7 cm |
| Handle Length: | 11,9 cm |
| Blade Thickness: | 2 mm |
| Handle Thickness: | 2 cm |
| Blade Material: | 12C27 |
| Hardnes: | 56,5 HRC |
| Handle Matarial: | TPE |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Style: | Drop point |
| Sheath: | Polypropene |
| Weight: | 85 g |
| Weight with sheath: | 135 g |
| Country of Origin: | Sweden |
Morakniv je spoločnosť s tradíciou, ktorá hľadí aj do budúcnosti. Všetky ich produkty sú vyrábané vo Švédsku, čo dokazuje švédsku tradíciu vysokokvalitného domáceho remeselného spracovania nožov. V roku 2005 sa Frosts Knivfabrik a KJ Eriksson z Mora spojili a vytvorili Morakniv.
