Benchmade True Paring Knife 4045-02
Code: 4045-02Related products
Product detailed description
Core fruit, peel potatoes, and pare like a pro with the 4045-02 True Paring Knife. Designed for detailed tasks, from the backyard BBQ to the campsite cutting board, the 4045-02 features an acute clip-point blade in CPM-154 stainless steel with a stonewash finish, a Maple Valley Richlite handle scales with ergonomics that provide an excellent mix of control and comfort.
Sharpened with our proprietary SelectEdge® technology, the True Paring Knife offers chef-level finesse in every outdoor cooking scenario.
Over time, Richlite®, a paper composite material, will develop a natural patina, altering the original color of the material. "Patina” is a natural occurrence in the product that can either darken or lighten depending on exposure to light.
Additional parameters
| Category: | NEWS |
|---|---|
| EAN: | 610953213640 |
| Total Length: | 21,69 cm |
| Blade Length: | 10,46 cm |
| Handle Length: | 11,23 cm |
| Blade Thickness: | 2,29 mm |
| Handle Thickness: | 1,2 cm |
| Blade Material: | CPM-154 |
| Blade Hardness: | 58 - 61 HRC |
| Blade Style: | Reverse Tanto |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Matarial: | Maple Valley Richlite with Black G10 Bolster |
| Sheath: | Plastic |
| Weight: | 66 g |
| Country of Origin: | USA |
Benchmade got its start in 1979 as Balisong Inc. After a series of expansions and reorganizations, the company ultimately became Benchmade. The name reflects the fact that, while state-of-the-art materials and processes are used to produce the components, every pocket knife is assembled and checked by human hands.
